NRD Начало
Четвъртък, 14 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Фестивал „Танцови маршрути”
2313
Тонът на времето

Фестивал „Танцови маршрути”

Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” завършва с две представления, които предстоят на сцена „Филиал“ на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“, съобщават организаторите от Варна денс театър.  Утре ще бъде представен танцовият спектакъл „Послания” на Варна денс театър с хореографи Карина Илиева и Силвия Христова. Той е изграден върху житейската философия и стиховете на варненския поет Никола Илиев (1946-2002), автор на редица стихосбирки и председател на Сдружението на писателите във Варна от 1997 до 2001 г.  Финалното събитие на „Танцови маршрути” тази година е на 14 ноември със соловия пърформанс Behind you, посветен на връзката между съзнателните и безсъзнателните опити на човека, на спомените, които се сливат и разделят

| 12 Ноември 2024, 15:44 ч.
Фестивал „Танцови маршрути”
Фестивал „Танцови маршрути”
Снимка © DFA

Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” завършва с две представления, които предстоят на сцена „Филиал“ на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“, съобщават организаторите от Варна денс театър. 

Художникът Цончо Денев празнува 70-годишен юбилей с изложба в Търговище. 

Експозицията ще представи пред ценителите на изкуството десетки произведения на Денев, рисувани през последните три години. Това каза авторът и добави, че чрез тях представя себе си. 

В биографията си Цончо Денев е записал множество участия в национални и международни изложби и пленери. Едноименната експозиция е десетата му самостоятелна изява. Щастлив е, че я представя в родния град, пред близки и приятели. 

В художествена галерия „Никола Маринов“ Денев подрежда авторски произведения. 

„Показвам моето отношение към изкуството. Стремежа си в търсенето на красивото, на линията, на детайла, на безкрайните възможностите на цвета. Тази изложба - това съм аз! Вложил съм моите знания, труд, старание, търсения, експерименти, емоции и страхове. Разкривам напълно своя свят в

„На кино, на село" е фестивал, посветен на изкуството на киното и културното развитие на малките населени места в България. Пилотното издание на фестивала се състоя в село Трудовец в периода от юли до септември 2024 г., припомнят организаторите.

По думите им целта е да се предостави редовен достъп до съвременно кино в най-малките населени места, като същевременно насърчи културния обмен и социалната ангажираност в различните общности. Визията на фестивала е да създаде мрежа от киносела, където прожекциите ще бъдат независими и устойчиви, благодарение на обучението на местни координатори – кинобудители, които ще имат ключова роля в организацията и провеждането на бъдещи прожекции.

През следващата 2025 година са планирани пет села в България. Това издание на фестивала ще включва не само прожекции, но и редица съпътстващи съби

В новото културно пространство в Свищов, наречено Хъб за идеи и култура, ще се състои седмица, посветена на фотографията. Зад проявата стоят организаторите на фестивал „Реката“ в града, като седмицата на фотографията е част от тазгодишната програма на фестивала. 

До 11 август всеки ден ще има различни прояви под надслов "Фотографията отблизо".

Днес фотографът Свилен Начев, съосновател на фотографския образователен проект Street Photo Lab и член на международния фотографски колектив Full Frontal Flash, показа първата снимка в историята на фотографията, направена от френския изобретател Жозеф Ниепс през 1826 г. Той разказа какви са причините за създаването на фотографията и посочи, че за разлика от снимката, рисунката не може да бъде действителност, тя е някакъв тип интерпретация. Фотографията е нужна, за да има абсолютна достоверност. При нея образът е точно такъв,

Художникът Чавдар Драгиев ще представи петата си самостоятелна изложба "Под скалите".

Тя ще бъде представена на 17 октомври в галерията на първия етаж на Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров" в Шумен, съобщи авторът на художествената експозиция.

Той заяви, че заглавието "Под скалите" е избрано защото под скалите е село Кюлевча, откъдето е родът му.

"Скалите са били част от моя живот, винаги ги е имало, те са вечни, нещо като ориентир. Хората се сменят, а те си остават", каза още Драгиев.

Той поясни, че в картините си търси скритите образи, че в скалите има съхранени много легенди и митове.

"Скалите са достатъчно известни, аз просто съм съпричастен към тях. Мен ме е вълнувало да изразя своите чувства", допълни художникът.

В изложбата ще бъдат включени фигурални композиции и пейзажи, съобщи Драгиев. Той поясни, че е формиран като ил

Постерната изложба „Разкази от окопите. Българският Тренч арт“ е подредена във фоайето на Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“. Тя е посветена на 110 години от Първата световна война и участието на България в нея, разказа уредникът в Регионален исторически музей – Русе Десислава Тихолова. 

Експозицията се представя в рамките на цар-Шишмановите дни, които продължават до утре в Самоков. 

Тихолова разказа, че по времето на Първата световна война е имало девет такива изложби. По думите й „тренч арт“ в превод означава „изкуство от окопите“.

Уредникът в Русенския музей разказа, че особеното за окопно изкуство е, че то възниква като инициатива от страна на войниците. „Самите войници инициират изложби, а също правене и продажба на предмети, набиране на средства, които се предоставят на фондове

Утре ще бъде представен танцовият спектакъл „Послания” на Варна денс театър с хореографи Карина Илиева и Силвия Христова. Той е изграден върху житейската философия и стиховете на варненския поет Никола Илиев (1946-2002), автор на редица стихосбирки и председател на Сдружението на писателите във Варна от 1997 до 2001 г. 

Финалното събитие на „Танцови маршрути” тази година е на 14 ноември със соловия пърформанс Behind you, посветен на връзката между съзнателните и безсъзнателните опити на човека, на спомените, които се сливат и разделят. Спектакълът е по идея и хореография на Филип Миланов и е в изпълнение на Петя Колева-Вучов.

Фестивалът даде възможност за среща с режисьора и хореограф Коста Каракашян, който проведе във Варна уъркшоп със задачи за импровизация и овладяване на танцови движения. Бе представен неговият моноспектакъл Silent Technicians с участието на Емилия Тончева, създаден по време на фестивала Leap Off Page на фондация „Елизабет Костова“.   

Елена Маринова участва с лекция на тема „Неограничените възможности на танцовото тяло“, разясняваща принципите на лабанотацията (система за анализ и запис на човешкото движение), разработена от австро-унгарския хореограф и танцьор Рудолф фон Лабан. 

Публиката гледа и миниатюрата „Синдром на отсъстващия“ с хореография на Елена Маринова и участието на танцовите артисти Цветина Матова и Велизар Груев.  Композитор е Мартина Стефанова, която е автор и на видеото, заедно с Никола Барбов. Костюмите са на Албена Рускова, визуалната среда - на Серго Голубев. Миниатюрата е създадена тази година като част от програмата „Хелиос“ с ментор Владимир Ангелов.

С премиерата на детското представление „Карлсон и Дребосъчето“ по Астрид Линдгрен, Театрално-музикален център – Кърджали дава началото на есенно-зимния сезон. Това каза директорът на театъра Гълъб Бочуков.

На 19 септември на голяма сцена публиката ще може да види как светът около нас може да стане по-добър и цветен.

„Премиерата е нашият подарък за всички деца по случай началото на учебната година. Пожелаваме им тя да е много успешна и ползотворна“, каза Бочуков и допълни, че това е един забавен спектакъл с поука както за деца, така и за възрастни.

Той припомни и думи на създателката на едни от най-обичаните детски произведения Астрид Линдгрен: „Ако съм успяла да озаря дори едно-единствено тъжно детство, значи съм напълно удовлетворена.”.

Режисьор на „Карлсон и Дребосъчето“ е Съби Събев, а драматизаци

Радвам се, че на българска земя започва пътят на „Триумф“, каза актрисата Мария Бакалова, която получи наградата за женска роля на 42-рия фестивал „Златна роза“ заедно със своята екранна партньорка в лентата Маргита Гошева. Тя не присъства на церемонията снощи във Варна, тъй като е на снимки в Ирландия, но бе изпратила видеопослание. „Благодаря, че сте се припознали в нашия филм и сте го оценили. Има нещо много сантиментално и вълшебно той да бъде признат. Колкото и универсална да е тази история, колкото да са архетипни образите, в същината си те са дълбоко нашенски. Като български артист винаги е било щастие да мога да се асоциирам с творчеството на Петър Вълчанов и Кристина Грозева. В крайна сметка успяхме да се напаснем и в рамките на месец снимахме този наш триумфален филм. Винаги си личи когато екипът е сплотен и дават всичко от себе

С обявяването на Нобеловата награда за физиология или медицина днес в Стокхолм започва Нобеловата седмица, съобщи сайтът nobelprize.org.

Носителят или носителите на Нобеловата награда за физика ще бъдат огласени на 8 октомври, за химия  - на 9 октомври. На 10 октомври ще бъде присъдена Нобеловата награда за литература.  

В петък - 11 октомври в Осло ще бъде обявена Нобеловата награда за мир, а на 14 октомври в Стокхолм ще бъде обявена Нобеловата награда за икономика.  

По желание на Алфред Нобел (1833 - 1896) учредените от него награди са за най-важните открития в областта на физиката, химията, физиологията или медицината, за забележителни литературни постижения, за дейност в интерес на световния мир. 

Първата Нобелова награда е връчена в Сен Тропе през 1901 г. - пет години след смъртта на Алфред Нобел. Церемониите в Стокхолм и Осло,

С музикални изпълнения на цигуларя Светлин Радославов - Свет започна второто издание на инициативата "Лято Арт" в Ганушевата къща в Шумен. 

Поетесата Камелия Кондова и актьорът Любен Чаталов представиха авторския си спектакъл "Помощ! Тя ме обича!".

Около сто души пръсъстваха на откриващата вечер на фестивала, който продължава до 9 август. В публиката бяха зам.-кметовете на община Шумен Даниела Русева и Виктория Ковчазова, преподаватели, представители на културни и образователни институции, и граждани. Присъстваха лично миналогодишният участник във форума Асен Масларски и поетесата Елица Виденова.

Светлин Радославов коментира, че е бил в региона, за родова среща в Смядово и е щастлив, да се включи в "Лято Арт". Камелия Кондова и Любен Чаталов отбелязаха, че поетическият им спектакъл е импровизиран и в него не са определили кои текстове и в какъв ред ще включа

Изложба с 16 знакови живописни творби на Георги Лечев ще бъде подредена в столичната арт галерия Vejdi.

Експозицията „Лято“ се открива на 15 октомври, съобщават домакините на събитието.

„За Георги Лечев лятото отмина, но остана онова вечно чувство за синьото, което носи в душата си през целия си наситен с творчество и с талант живот - понякога е синьото море и синьото небе. Георги Лечев е художник, за когото темите са навсякъде около него, на масата му, във вазите му, в погледа му към брега и лодките - онези прекрасни бели пейзажи, излъчващи нежност и тишина. Той е изключителен приятел и великолепен художник. Артист сто процента!”, каза преди подреждането на експозицията Вежди Рашидов.

Георги Лечев е роден на 30 октомври 1949 година във Варна. Завършва графика във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий&ldquo

Както информирахме, тази година фестивалът „Танцови маршрути” се проведе в партньорство с „Движещо се тяло” и Act фестивал за свободен театър. 

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Airbnb предлага състезание в гладиаторски игри в Колизеума
На платформата за краткосрочно отдаване под наем „Еърбиенби“ (Airbnb) се появи обявява за състезание в гладиаторски игри, съобщи АНСА. Тя бе пусната от Луций (главният ...
Бифем в Нощта на театрите
Русенският театър ще се включи в европейската инициатива "Нощ на театрите" на 16-и ноември (събота) със спектакъла "Бифем" - на режисьора Ростислав Георгиев. Това съобщи пиарът на ...
Самостоятелната изложба живопис на художника Йордан Йорданов беше открита днес в Омуртаг
Творец от Търговище подреди свои картини в Омуртаг. Самостоятелната изложба живопис на художника Йордан Йорданов бе открита днес в залата на Обредния дом в града, в присъствието на ...
Драматичен театър „Гео Милев“ гостува в Сливен със спектакъла „Хаос"
Драматичен театър „Гео Милев“- Стара Загора гостува в Сливен на 19 ноември със спектакъла „Хаос" от Мика Мюлюахо с режисьор Петър Денчев, съобщиха от Драматичния ...
Кънтри групата Lilly of the West издава нов албум за Коледа
Кънтри групата Lilly of the West издава нов албум за Коледа. Идеята за Christmas with Lilly of the West е на Лили Друмева, която казва, че след 12 албума с групата й в стил кънтри, ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един ...
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
По-късно този месец ще бъде пуснат „ултимативен микс“ на Do They Know It`s Christmas („Знаят ли, че е Коледа“) по случай 40 години от записването на празнич ...
Даниеле Рустиони става главен гост-диригент на Метрополитън опера
Даниеле Рустиони ще стане третият главен гост-диригент на нюйоркската Метрополитън опера в нейната почти век и половина история, съобщава АП. От 2025-26 г. 41-годишният италианец щ ...
С официална церемония откриват възстановената след пожар катедрала „Нотр Дам“ в Париж
На 7 декември парижката катедрала „Нотр Дам" ще бъде открита официално с церемония, на която реч ще произнесе френският президент Еманюел Макрон, предадоха АФП и ДПА. Ден по ...
Airbnb предлага състезание в гладиаторски игри в Колизеума
На платформата за краткосрочно отдаване под наем „Еърбиенби“ (Airbnb) се появи обявява за състезание в гладиаторски игри, съобщи АНСА. Тя бе пусната от Луций (главният ...
Тикер в 06:00 ч.
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съще ...
Начало Тонът на времето
2313
Тонът на времето

Фестивал „Танцови маршрути”

Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” завършва с две представления, които предстоят на сцена „Филиал“ на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“, съобщават организаторите от Варна денс театър.Утре ще бъде представен танцовият спектакъл „Послания” на Варна денс театър с хореографи Карина Илиева и Силвия Христова.

| 12 Ноември 2024, 15:44 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Фестивал „Танцови маршрути”
Фестивал „Танцови маршрути”
Снимка © DFA

Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” завършва с две представления, които предстоят на сцена „Филиал“ на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“, съобщават организаторите от Варна денс театър. 

Утре ще бъде представен танцовият спектакъл „Послания” на Варна денс театър с хореографи Карина Илиева и Силвия Христова. Той е изграден върху житейската философия и стиховете на варненския поет Никола Илиев (1946-2002), автор на редица стихосбирки и председател на Сдружението на писателите във Варна от 1997 до 2001 г. 

Художникът Цончо Денев празнува 70-годишен юбилей с изложба в Търговище. 

Експозицията ще представи пред ценителите на изкуството десетки произведения на Денев, рисувани през последните три години. Това каза авторът и добави, че чрез тях представя себе си. 

В биографията си Цончо Денев е записал множество участия в национални и международни изложби и пленери. Едноименната експозиция е десетата му самостоятелна изява. Щастлив е, че я представя в родния град, пред близки и приятели. 

В художествена галерия „Никола Маринов“ Денев подрежда авторски произведения. 

„Показвам моето отношение към изкуството. Стремежа си в търсенето на красивото, на линията, на детайла, на безкрайните възможностите на цвета. Тази изложба - това съм аз! Вложил съм моите знания, труд, старание, търсения, експерименти, емоции и страхове. Разкривам напълно своя свят в

„На кино, на село" е фестивал, посветен на изкуството на киното и културното развитие на малките населени места в България. Пилотното издание на фестивала се състоя в село Трудовец в периода от юли до септември 2024 г., припомнят организаторите.

По думите им целта е да се предостави редовен достъп до съвременно кино в най-малките населени места, като същевременно насърчи културния обмен и социалната ангажираност в различните общности. Визията на фестивала е да създаде мрежа от киносела, където прожекциите ще бъдат независими и устойчиви, благодарение на обучението на местни координатори – кинобудители, които ще имат ключова роля в организацията и провеждането на бъдещи прожекции.

През следващата 2025 година са планирани пет села в България. Това издание на фестивала ще включва не само прожекции, но и редица съпътстващи съби

В новото културно пространство в Свищов, наречено Хъб за идеи и култура, ще се състои седмица, посветена на фотографията. Зад проявата стоят организаторите на фестивал „Реката“ в града, като седмицата на фотографията е част от тазгодишната програма на фестивала. 

До 11 август всеки ден ще има различни прояви под надслов "Фотографията отблизо".

Днес фотографът Свилен Начев, съосновател на фотографския образователен проект Street Photo Lab и член на международния фотографски колектив Full Frontal Flash, показа първата снимка в историята на фотографията, направена от френския изобретател Жозеф Ниепс през 1826 г. Той разказа какви са причините за създаването на фотографията и посочи, че за разлика от снимката, рисунката не може да бъде действителност, тя е някакъв тип интерпретация. Фотографията е нужна, за да има абсолютна достоверност. При нея образът е точно такъв,

Художникът Чавдар Драгиев ще представи петата си самостоятелна изложба "Под скалите".

Тя ще бъде представена на 17 октомври в галерията на първия етаж на Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров" в Шумен, съобщи авторът на художествената експозиция.

Той заяви, че заглавието "Под скалите" е избрано защото под скалите е село Кюлевча, откъдето е родът му.

"Скалите са били част от моя живот, винаги ги е имало, те са вечни, нещо като ориентир. Хората се сменят, а те си остават", каза още Драгиев.

Той поясни, че в картините си търси скритите образи, че в скалите има съхранени много легенди и митове.

"Скалите са достатъчно известни, аз просто съм съпричастен към тях. Мен ме е вълнувало да изразя своите чувства", допълни художникът.

В изложбата ще бъдат включени фигурални композиции и пейзажи, съобщи Драгиев. Той поясни, че е формиран като ил

Постерната изложба „Разкази от окопите. Българският Тренч арт“ е подредена във фоайето на Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“. Тя е посветена на 110 години от Първата световна война и участието на България в нея, разказа уредникът в Регионален исторически музей – Русе Десислава Тихолова. 

Експозицията се представя в рамките на цар-Шишмановите дни, които продължават до утре в Самоков. 

Тихолова разказа, че по времето на Първата световна война е имало девет такива изложби. По думите й „тренч арт“ в превод означава „изкуство от окопите“.

Уредникът в Русенския музей разказа, че особеното за окопно изкуство е, че то възниква като инициатива от страна на войниците. „Самите войници инициират изложби, а също правене и продажба на предмети, набиране на средства, които се предоставят на фондове

Финалното събитие на „Танцови маршрути” тази година е на 14 ноември със соловия пърформанс Behind you, посветен на връзката между съзнателните и безсъзнателните опити на човека, на спомените, които се сливат и разделят. Спектакълът е по идея и хореография на Филип Миланов и е в изпълнение на Петя Колева-Вучов.

Фестивалът даде възможност за среща с режисьора и хореограф Коста Каракашян, който проведе във Варна уъркшоп със задачи за импровизация и овладяване на танцови движения. Бе представен неговият моноспектакъл Silent Technicians с участието на Емилия Тончева, създаден по време на фестивала Leap Off Page на фондация „Елизабет Костова“.   

С премиерата на детското представление „Карлсон и Дребосъчето“ по Астрид Линдгрен, Театрално-музикален център – Кърджали дава началото на есенно-зимния сезон. Това каза директорът на театъра Гълъб Бочуков.

На 19 септември на голяма сцена публиката ще може да види как светът около нас може да стане по-добър и цветен.

„Премиерата е нашият подарък за всички деца по случай началото на учебната година. Пожелаваме им тя да е много успешна и ползотворна“, каза Бочуков и допълни, че това е един забавен спектакъл с поука както за деца, така и за възрастни.

Той припомни и думи на създателката на едни от най-обичаните детски произведения Астрид Линдгрен: „Ако съм успяла да озаря дори едно-единствено тъжно детство, значи съм напълно удовлетворена.”.

Режисьор на „Карлсон и Дребосъчето“ е Съби Събев, а драматизаци

Радвам се, че на българска земя започва пътят на „Триумф“, каза актрисата Мария Бакалова, която получи наградата за женска роля на 42-рия фестивал „Златна роза“ заедно със своята екранна партньорка в лентата Маргита Гошева. Тя не присъства на церемонията снощи във Варна, тъй като е на снимки в Ирландия, но бе изпратила видеопослание. „Благодаря, че сте се припознали в нашия филм и сте го оценили. Има нещо много сантиментално и вълшебно той да бъде признат. Колкото и универсална да е тази история, колкото да са архетипни образите, в същината си те са дълбоко нашенски. Като български артист винаги е било щастие да мога да се асоциирам с творчеството на Петър Вълчанов и Кристина Грозева. В крайна сметка успяхме да се напаснем и в рамките на месец снимахме този наш триумфален филм. Винаги си личи когато екипът е сплотен и дават всичко от себе

С обявяването на Нобеловата награда за физиология или медицина днес в Стокхолм започва Нобеловата седмица, съобщи сайтът nobelprize.org.

Носителят или носителите на Нобеловата награда за физика ще бъдат огласени на 8 октомври, за химия  - на 9 октомври. На 10 октомври ще бъде присъдена Нобеловата награда за литература.  

В петък - 11 октомври в Осло ще бъде обявена Нобеловата награда за мир, а на 14 октомври в Стокхолм ще бъде обявена Нобеловата награда за икономика.  

По желание на Алфред Нобел (1833 - 1896) учредените от него награди са за най-важните открития в областта на физиката, химията, физиологията или медицината, за забележителни литературни постижения, за дейност в интерес на световния мир. 

Първата Нобелова награда е връчена в Сен Тропе през 1901 г. - пет години след смъртта на Алфред Нобел. Церемониите в Стокхолм и Осло,

С музикални изпълнения на цигуларя Светлин Радославов - Свет започна второто издание на инициативата "Лято Арт" в Ганушевата къща в Шумен. 

Поетесата Камелия Кондова и актьорът Любен Чаталов представиха авторския си спектакъл "Помощ! Тя ме обича!".

Около сто души пръсъстваха на откриващата вечер на фестивала, който продължава до 9 август. В публиката бяха зам.-кметовете на община Шумен Даниела Русева и Виктория Ковчазова, преподаватели, представители на културни и образователни институции, и граждани. Присъстваха лично миналогодишният участник във форума Асен Масларски и поетесата Елица Виденова.

Светлин Радославов коментира, че е бил в региона, за родова среща в Смядово и е щастлив, да се включи в "Лято Арт". Камелия Кондова и Любен Чаталов отбелязаха, че поетическият им спектакъл е импровизиран и в него не са определили кои текстове и в какъв ред ще включа

Изложба с 16 знакови живописни творби на Георги Лечев ще бъде подредена в столичната арт галерия Vejdi.

Експозицията „Лято“ се открива на 15 октомври, съобщават домакините на събитието.

„За Георги Лечев лятото отмина, но остана онова вечно чувство за синьото, което носи в душата си през целия си наситен с творчество и с талант живот - понякога е синьото море и синьото небе. Георги Лечев е художник, за когото темите са навсякъде около него, на масата му, във вазите му, в погледа му към брега и лодките - онези прекрасни бели пейзажи, излъчващи нежност и тишина. Той е изключителен приятел и великолепен художник. Артист сто процента!”, каза преди подреждането на експозицията Вежди Рашидов.

Георги Лечев е роден на 30 октомври 1949 година във Варна. Завършва графика във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий&ldquo

Елена Маринова участва с лекция на тема „Неограничените възможности на танцовото тяло“, разясняваща принципите на лабанотацията (система за анализ и запис на човешкото движение), разработена от австро-унгарския хореограф и танцьор Рудолф фон Лабан. 

Публиката гледа и миниатюрата „Синдром на отсъстващия“ с хореография на Елена Маринова и участието на танцовите артисти Цветина Матова и Велизар Груев.  Композитор е Мартина Стефанова, която е автор и на видеото, заедно с Никола Барбов. Костюмите са на Албена Рускова, визуалната среда - на Серго Голубев. Миниатюрата е създадена тази година като част от програмата „Хелиос“ с ментор Владимир Ангелов.

Както информирахме, тази година фестивалът „Танцови маршрути” се проведе в партньорство с „Движещо се тяло” и Act фестивал за свободен театър. 

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Airbnb предлага състезание в гладиаторски игри в Колизеума
Бифем в Нощта на театрите
Самостоятелната изложба живопис на художника Йордан Йорданов беше открита днес в Омуртаг
Драматичен театър „Гео Милев“ гостува в Сливен със спектакъла „Хаос"
Кънтри групата Lilly of the West издава нов албум за Коледа
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Под прожектора
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
Калейдоскоп
Даниеле Рустиони става главен гост-диригент на Метрополитън опера
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.