Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” завършва с две представления, които предстоят на сцена „Филиал“ на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“, съобщават организаторите от Варна денс театър.
Утре ще бъде представен танцовият спектакъл „Послания” на Варна денс театър с хореографи Карина Илиева и Силвия Христова. Той е изграден върху житейската философия и стиховете на варненския поет Никола Илиев (1946-2002), автор на редица стихосбирки и председател на Сдружението на писателите във Варна от 1997 до 2001 г.
Концерт на „Фондацията“ и Оркестъра на опера Пловдив постави точката на тазгодишното, 40-о издание на Празниците на изкуствата „Аполония“.
Със спектакъла „Вкусът на времето“ Кирил Маричков, Иван Лечев, Добрин Векилов-Дони, Славчо Николов и Венко Поромански напълниха амфитеатъра в Созопол до краен предел.
„Имаме принцип на концерти да не изпълняваме непознати песни“, каза Иван Лечев. Кирил Маричков допълни, че всички песни от плейлистата тази вечер са написани от членове на „Фондацията“.
Сред хитовете, които групата изпълни, бяха „Малкият принц“, „Вълшебен свят“, „Обичам те завинаги“, „Дива роза“, „Да погледна в теб“, „Моят свят“, „Блажени години“, „Две следи“, „Страхотен ден“, „Пак ще се пр
Еко музикален фестивал ще събере български и чуждестранни артисти край Горна Оряховица, съобщиха от общинския пресцентър на железничарския град.
Събитието ще се проведе в дните от 22 до 25 август в пространството край хижа „Божур“, където ще звучи ъндърграунд електронна музика.
Сред чуждестранните гости на събитието са SPAZ Crew от САЩ, Glitch Crew Soundsystem от Румъния, Nickynutz и Le Troisieme Type от Белгия, D.I.S. и Diet от Германия.
В програмата са включени още прожекции на филми, работилница за жонглиране и въртене на пой или огнена топка. Предвижда се вегетарианска кухня. Обмисля се и организирането на мобилен бар, но посетителите са свободни да носят собствени напитки и храна или да пазаруват от магазинчето към хижа „Божур“.
Форумът няма комерсиален характер, а входът е безплатен.
Фестивалът е познат под името Ecologic
Картина на Михаил Камберов е избрана за наградата Lelivredart в рамките на Есенния салон в Париж, научи сина на художника – Иван Камберов.
Произведението се казва „Празник“ – масло върху платно с размери 60 на 70 сантиметра, рисувано в София през 2010 г. Това е градски пейзаж, в типичния за баща ми стил – композиция с архитектура и с много хора, които празнуват, посочва Иван Камберов.
Тази година работите на 18 артисти са избрани сред общо 955 техни колеги от 52 националности и ще бъдат издадени в книга, която обединява фаворитите за 2024 г. Изданието представя актуалните световни тенденции в изобразителното изкуство. Това е огромно признание и чест, като се има предвид, че моят татко не е жив художник, коментира Иван Камберов. Всеки творе
Вандалският акт, при който мъж в италианския град Болоня унищожи скулптура на китайския художник Ай Вейвей, предизвика възмущение в света на изкуството, предаде ДПА.
Творбата "Порцеланов куб" е била част от текущата изложба "Кой съм аз" в "Палацо Фава" в Болоня.
Днес кураторът на изложбата Артуро Галансино описа инцидента като "насилствен, потенциално опасен, безразсъден и безсмислен акт на известен размирник".
В петък чех събори кубовидната скулптура, изработена от глазирана керамика от постамента й, в резултат на което тя се счупи на няколко парчета.
Запис от камера за наблюдение на изложбеното пространство, споделен от Ай Вейвей на страницата му в Инстаграм, показва как мъжът вдига скулптурата и я хвърля.
Малко след това той взима фрагмент от нея и го вдига в знак на триумф.
"Актът на вандализъм срещу творбата на Ай Вейвей е още
В централното фоайе на Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ в Сливен днес бе открита изложба от портрети, озаглавена „Бележити възрожденци от Сливенския край“ на художника Петър Станимиров.
В експозицията са включени портрети на Георги С. Раковски, д-р Петър Берон, Добри Желязков, Добри Чинтулов, воеводите Хаджи Димитър и Панайот Хитов, Сава Доброплодни, д-р Иван Селимински, Иван Добровски, д-р Георги Миркович.
Нашата библиотека сериозно се занимава с изследване на периода на Възраждането в Сливен, каза в интервю директорът на културната институция Росица Петрова, чиято е и идеята за изложбата. Сливен е дал на България толкова бележити възрожденци, просветители, книжовници, лекари, борци за независимост, революционери, борци за църковна независимост, много интелигентни хора, допринесли много за България.
Поради отдалечеността във вре
Финалното събитие на „Танцови маршрути” тази година е на 14 ноември със соловия пърформанс Behind you, посветен на връзката между съзнателните и безсъзнателните опити на човека, на спомените, които се сливат и разделят. Спектакълът е по идея и хореография на Филип Миланов и е в изпълнение на Петя Колева-Вучов.
Фестивалът даде възможност за среща с режисьора и хореограф Коста Каракашян, който проведе във Варна уъркшоп със задачи за импровизация и овладяване на танцови движения. Бе представен неговият моноспектакъл Silent Technicians с участието на Емилия Тончева, създаден по време на фестивала Leap Off Page на фондация „Елизабет Костова“.
Ед Шийрън е певецът, който върна поп музиката на земята, коментира „Гардиън“ по повод неизменно възходящата кариера на доброто момче на британската сцена. На 33 години Шийрън е носител на множество награди както за изпълнение, така и за авторска музика. През 2019 г. печели „Грами“ за най-добро солово изпълнение и за песен на годината за Thinking Out Loud.
Тази вечер е концертът му на стадион „Васил Левски“ в София.
Музикалните критици го определят като трубадур, който излиза пред многохилядна публика, „въоръжен“ единствено с китара и глас. И с небрежен стил. Затова и медиите са изненадани от близкото му приятелство със звездната Тейлър Суифт. Приятели сме повече от десет години и си говорим по телефона с часове, разказва Шийрън пред „Билборд“ през 2023 г.: „Тя наистина ме разбира и това е терап
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс.
Шоуто е наречено Alizé. Организаторите изискват от театъра, който е домакин на филмовия фестивал „Берлинале“, да промени оформлението на помещението си, за да отговори на уникалните технически изисквания на продукцията. Това се казва в изявление на „Сирк дю Солей“.
Театърът е с капацитет от над 1700 места и е един от най-големите в Германия. Билетите за шоуто, което ще започне през ноември 2025 г., ще бъдат пуснати в продажба от утре, 22 ноември.
„Alizé ще включва акробатични изпълнения и омагьосваща артистичност, докато публиката следва пътуването на героите в един сюрреалистичен свят“, съобщиха от цирка.
„Сирк дю Солей“ е циркова ко
„Съвършени натрапници“ е първата премиера в новия театър Artvent.
Събитието е на 18 ноември, съобщават от театъра.
Участват Герасим Георгиев-Геро, Ива Тодорова, Надя Дердерян и Петър Калчев.
Комедията по текст на Жан-Пиер Мартинез е поредица от неочаквани обрати, уж невинни лъжи и комични ситуации под режисурата на Николай Гундеров. Всичко започва с покана за обща ваканция. Това, което следва, е серия от обяснения, извинения и усложнения. Постепенно всички герои се оказват оплетени в собствените си измислици, а всяка следваща лъжа затяга още по-здраво мрежата от абсурдни ситуации. Оказва се, че и най-добрите измислици изискват съвършено изпълнение.
„В „менюто“ на всички герои има изненади, за които никой не е подготвен, а всяка нова &
В петък вечерта, 30 август, в Археологически комплекс „Калето“ в Мездра се представя постановката „Исмаел в Париж“ на пътуващ театър „Бабел“ от Франция.
Преди Мездра актьорите са играли на сцена във Венеция, коментира Йоана Константинова – учител по английски и френски език в СУ „Иван Вазов“, Мездра.
Тя е поканила тримата комедианти с основна цел да се популяризира френският език.
По думите й в пиесата участват майка, баща и син. Естел Бониер Бел Хадж, Мансур Бел Хадж и техният 12-годишен син Исмаел Бел Хадж разказват историята на млад тийнейджър с вечно бързащи родители, който открива случайно, че неговите баба и дядо са били парижки кабаретни артисти. Когато те се появяват пред очите му, Исмаел открива един вълшебен Париж.
„Постановката е забавна, играе се в 28 държави, а нашата публика ще ра
Китара, принадлежала на Ноел Галахър, един от членовете на групата „Оейзис“, които наскоро обявиха турне, беше продадена за 156 000 евро (132 000 паунда) на търг на „Сотбис“ в Лондон, съобщава АФП.
Първоначалната оценка от близо 95 000 евро за солокитарата Epiphone Les Paul Standard беше надмината значително по време на наддаването на търга.
Въпросната китара е използвана във видеоклипа и на обложката на първия сингъл на „Оейзис“ - Supersonic, се казва в прессъобщението.
На търга бяха продадени и две други китари, използвани от Галахър.
Групата „Оейзис“, основана в Манчестър през 1991 г., се разпадна през 2009 г., след неспирни спорове между двамата братя Галахър, които оттогава продължиха да правят солова кариера.
Съобщението за преформатирането н
Елена Маринова участва с лекция на тема „Неограничените възможности на танцовото тяло“, разясняваща принципите на лабанотацията (система за анализ и запис на човешкото движение), разработена от австро-унгарския хореограф и танцьор Рудолф фон Лабан.
Публиката гледа и миниатюрата „Синдром на отсъстващия“ с хореография на Елена Маринова и участието на танцовите артисти Цветина Матова и Велизар Груев. Композитор е Мартина Стефанова, която е автор и на видеото, заедно с Никола Барбов. Костюмите са на Албена Рускова, визуалната среда - на Серго Голубев. Миниатюрата е създадена тази година като част от програмата „Хелиос“ с ментор Владимир Ангелов.
Както информирахме, тази година фестивалът „Танцови маршрути” се проведе в партньорство с „Движещо се тяло” и Act фестивал за свободен театър.